Po rycersku rozpraw się ze stresem! – taki temat zajęć został przeprowadzony w klasach piątych w ramach akcji "Szkoła Promująca Zdrowie".

Rycerz był wojownikiem, a jego zadaniem była walka w dobrej sprawie. Musiał więc bronić państwa i swojego władcy, któremu ślubował wierność. O jego skuteczności na polu bitwy decydowało w dużej mierze wyposażenie, umiejętność walki, a przede wszystkim odwaga i opanowanie. „Strachu nie sposób uniknąć, ale można i trzeba sobie z nim radzić!” – usłyszeli uczniowie Zawiszę Czarnego w słuchowisku „Jak nie dać się pożreć?”

Drżenie rąk, dolegliwości trawienne, ból brzucha, problemy z koncentracją oraz snem, to najczęstsze objawy stresu u piątoklasistów. Przyczyny jego występowania są różne: praca klasowa, kartkówka, wywiadówka, wizyta u lekarza, ważne rozgrywki sportowe. Aby napięcie przestało być naszym wrogiem, trzeba nad nim zapanować. Jak? Należy robić to, co sprawia nam przyjemność, bądź postępować jak Zawisza Czarny - zaakceptować stres i myśleć pozytywnie.