Zasady przyznawania punktów

1. Uczeń szkoły podstawowej może mieć przyznane trzy punkty w rekrutacji do szkół średnich za osiągnięcia w aktywności na rzecz innych ludzi, zwłaszcza w formie wolontariatu lub działania na rzecz środowiska szkolnego/lokalnego.

2. Uczeń, który może uzyskać w/w ­­­­­­3 punktypowinien w szkole podstawowej zrealizować co najmniej 30 godzin w systematycznej pracy wolontariatu lub pracy na rzecz środowiska szkolnego/ lokalnego.

Uczeń może realizować w/w godziny już od klasy 4 szkoły podstawowej. Przeprowadzone godziny odnotowuje się w karcie aktywności wolontariusza. Przepracowane godziny sumuje się na koniec każdego roku szkolnego. Uczeń może realizować działania na rzecz drugiego człowieka uczestnicząc w działaniach Szkolnego Klubu Wolontariatu Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu  w Olsztynie.

3. Wolontariusz może również samodzielnie i aktywnie poszukiwać miejsca, obszaru, placówki, w pomoc którym mógłby się zaangażować. Uczeń może również proponować swoje pomysły na określone akcje, które mogą być zorganizowane w szkole. W razie jakichkolwiek trudności ma możliwość zwrócenia się do opiekuna Szkolnego Koła Wolontariatu. By punkty były przyznane uczeń ma obowiązek włączenia się w życie szkoły, angażować się w działalność pomocową na rzecz drugiej osoby lokalnie.

4. Uczeń, który realizował wolontariat poza szkołą, jest zobowiązany dostarczyć zaświadczenie o odbytym wolontariacie przed końcowo roczną radą klasyfikacyjną w czerwcu. Zaświadczenie ma zawierać nazwę placówki, pieczątkę i podpis osoby odpowiedzialnej za opiekę nad wolontariuszem, okres, w którym wolontariusz angażował się w pomoc oraz ilość zrealizowanych przez niego godzin. Zaświadczenie uczeń dostarcza do Opiekuna Szkolnego Klubu Wolontariatu lub składa w sekretariacie szkoły.

5. Obecni uczniowie klas IV, przez cały okres kształcenia w SP3, mają do zrealizowania 30 godzin pracy jako wolontariusze, uczniowie obecnych klas V - 25 godzin, uczniowie obecnych klas VI - 20 godzin, uczniowie obecnych klas VII -15 godzin, uczniowie obecnych klas VIII – 10 godzin.

6. Regulamin zaczyna obowiązywać od roku szkolnego 2022/2023.